Czym jest bitcoin? – porady dla początkujących inwestorów

Na początku 2009 roku powstał bitcoin (BTC), od którego wszystko się zaczęło. Stworzono go po wybuchu globalnego kryzysu gospodarczego, który rozciągnął się na kilka lat. Był to czas większej nieufności względem banków. I odpowiedzią na różne ich działania być bitcoin.

Bitcoin – to musisz wiedzieć przed inwestycją w kryptowalutę

Jest to jedna z pierwszych kryptowalut, jakie powstały w internecie. Ma ograniczoną podaż (21 mln BTC), dzięki czemu płatności miały stać sie proste, szybkie, bezpieczne i bez pośredników.

Poza tym bitcoin pozostawał poza kontrolą rządów. Nie wiadomo jednak, kto naprawdę stworzyć BTC. Wiadomo jedynie, że osoba (lub osoby) o pseudonimie Satoshi Nakamoto była odpowiedzialna za jego powstanie. Nikt nie zna jej prawdziwej tożsamości. Bitcoin jest uznawany za najstarszą i najważniejsza walutę wirtualną, którą niektórzy nazywają „cyfrowym złotem”.

Co charakteryzuje bitcoin i kryptowaluty?

Przede wszystkim to, że nie posiadają one fizycznej formy, a jedynie określoną wartość. Można powiedzieć, że są to wirtualne pieniądze. Można ich używać tak samo legalnie jak każdej innej waluty, jaka jest w obiegu. Obecnie jednak nie służą już tak często jako środek płatniczy, ale jako instrument finansowy, który podlega wycenie. Przede wszystkim kupuje się i sprzedaje na giełdach krytowalut, które przypominają także inne, tradycyjne giełdy.

Inwestowanie w kryptowaluty

Jak zawsze inwestowanie wiąże się z pewnym ryzykiem. I chociaż wielu osobom przynosi spore korzyści finansowe, to niejedna osoba sporo także na nich straciła. Dlatego, zanim podejmiemy się grania na giełdzie z wykorzystanie bitcoina, to warto zacząć od nauki, jak działa giełda.

One thought on “Czym jest bitcoin? – porady dla początkujących inwestorów

Dodaj komentarz