Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem inwestowania na giełdzie?

Giełda może być świetnym miejscem do inwestowania pieniędzy i powiększania swojego majątku w czasie. Jest jednak kilka rzeczy, o których powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz inwestować na giełdzie. Sprawdź najważniejsze informację, zanim przelejesz swoje pieniądze do brokera.

Najważniejsze informacje o inwestowaniu na giełdzie

Do najważniejszych rzeczy, o których musisz pamiętać, inwestując na giełdzie, należą następujące fakty:

  • Giełda może bardzo szybko wzrastać i spadać, więc musisz być przygotowany na możliwość straty pieniędzy. Nie inwestuj więcej środków, niż możesz, ponieważ istnieje szansa, że już nigdy ich nie zobaczysz.
  • Zanim kupisz jakiekolwiek akcje, ważne jest, żebyś zrobił research i dowiedział się jak najwięcej o spółce. Musisz także znać ryzyko związane z daną transakcją.
  • Zanim zaczniesz inwestować, zastanów się, jakie ryzyko jesteś w stanie podjąć. Weź też pod uwagę swój horyzont czasowy (jak długo jesteś gotów utrzymywać swoje pieniądze w inwestycji) i swoje cele (co chcesz osiągnąć dzięki inwestowaniu).
  • Każdy kto inwestuje na giełdzie musi płacić podatek dochodowy od zysków kapitałowych. Pamiętaj o tym, aby rozliczyć się z fiskusem w odpowiednim czasie.

Ryzyko straty pieniędzy na giełdzie – czy jest duże?

Dla wielu inwestorów ryzyko straty pieniędzy na giełdzie jest duże. Niektórzy ludzie przez całe życie inwestują w ten sposób i nigdy nie doświadczają sytuacji, w których ich rachunek jest na znacznym minusie.

Inni tracą wszystko w ciągu kilku dni. Wszystko zależy od tego, jak dobrze rozumiesz giełdę i jak dobrze prowadzisz swoje inwestycje. Pamiętaj jednak, że nic, co tutaj przeczytałeś/aś nie jest poradą inwestycyjną i za wszystko ponosisz odpowiedzialność sam/a.